Zespół Szkolno-Przedszkolny > Aktualności > X miejsce w Europie!!!

X miejsce w Europie!!!

Aktualności, BRD
drukuj

X miejsce w Europie!!!Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu X-tą drużyną w Europie!

 

W dniach 14-17 września w Tiranie odbył się Europejski Turniej Edukacji Drogowej. Do stolicy Albanii zawitało ponad 20 najlepszych narodowych drużyn.

Finał europejski to ostatni akcent zmagań zawodników występujących w rowerowym turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ostatni i najbardziej prestiżowy, gdyż do stolicy Albanii zjechali  najlepsi z najlepszych – mistrzowie swoich krajów. W tym doborowym gronie znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowe w Stroniu. Jako aktualni mistrzowie kraju dostąpili zaszczytu reprezentowania Polski na arenie europejskiej. I spisali się wspaniale zajmując X miejsce w Europie! To ogromny sukces tej młodej i niedoświadczonej drużyny. Ze względu na rozbieżności w regulaminie Polskim i Europejskim w Albanii nie mogli wystartować zawodnicy, którzy zdobyli tytuł mistrza kraju. Musieli zastąpić ich młodsi koledzy i koleżanki ale zrobili to wspaniale! Jedynie Martynka Nowak pozostała „starego” składu.

Europejski Konkurs Edukacji Drogowej jest imprezą cykliczną rozgrywaną od 32 lat. Organizatorem zawodów jest Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA).

Skład naszej drużyny: Katarzyna Klimeczko, Martyna Nowak, Radosław Odrowąż i Mateusz Zagól. Opiekunami naszej drużyny byli: Anna Zawiła – tłumacz oraz Tomasz Gębala – trener.

W konkursie uczestniczą reprezentacje krajów europejskich (mistrzowie swoich krajów). Każda ekipa składa się z czterech zawodników w wieku 10-12 lat (2-dziewczynki i 2 chłopców) oraz dwojga dorosłych opiekunów. Konkurs składa się z zadań praktycznych (rowerowe tory przeszkód – 4 konkurencje) oraz części teoretycznej (znajomość przepisów ruchu drogowego – również 4 konkurencje).X miejsce w Europie!!!

Rywalizacja stoi na najwyższym poziomie a o ostatecznej klasyfikacji decydują detale. Oprócz zawodów jest także miejsce na zabawę. Nasi zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na torze kartingowym, symulatorze jazdy czy skonfrontować swoje umiejętności plastyczne na tle swoich kolegów z innych krajów projektując kask rowerowy.

4 dni spędzone z uczestnikami z innych krajów to niezwykłe przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Wspólna rywalizacja, zabawa (nasze dziewczęta nie miały sobie równych na imprezie karaoke), w końcu zwiedzanie Tirany czy wspólne plażowanie w jednym z kurortów Albanii – Durres, to niezapomniane wspomnienia.

I tak naprawdę rywalizacja i X miejsce w Europie napawa nas dumą, jednak możliwość spotkania rówieśników z całej Europy, wspólna zabawa i wymiana doświadczeń, jest największą nagrodą tych zawodów.