2016

drukuj

2016Od lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu święcą sukcesy w rowerowym turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podobnie jest w tym roku. W rozegranych w dniach 6-8 czerwca Mistrzostwach Polski zawodnicy reprezentujący tę niewielką szkółkę z naszego powiatu zdobyli srebrne medale!

Finał ogólnopolski rozegrany został w dwóch miejscowościach województwa opolskiego (Krośnica oraz Izbicko). To tam spotkały się najlepsze drużyny z każdego województwa (16 mistrzów) oraz gospodarze. W sumie 17 drużyn w kategorii szkół podstawowych i tyle samo w gimnazjach. Po raz kolejny w tym gronie znaleźli się zawodnicy ze strońskiej podstawówki. Aby dostąpić tego zaszczytu wcześniej musieli wygrać zawody międzygminne, powiatowe oraz wojewódzkie.

Ideą zawodów jest promowanie bezpiecznego poruszania się po drogach, przygotowanie uczniów do korzystania z dróg jako pieszych, rowerzystów a w przyszłości kierowców.

Zawody mają charakter wieloetapowy. W pierwszy dniu zawodów uczniowie zmierzyli się z dwoma testami. Pierwszy zawierał 25 pytań z przepisów ruchu drogowego, drugi 10 skrzyżowań. Ten etap turnieju został przygotowany i sędziowany był przez policjantów z Komendy Głównej Policji. Następnie każda drużyna musiała wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu. Poczynania zawodników pilnie śledzili i oceniali ratownicy medyczni PZMot.

Pierwszy dzień rywalizacji nasi uczniowie zakończyli na 6 miejscu. W kolejnym dniu czekały na nich dwie konkurencje. Na miasteczku ruchu drogowego policjanci z Komendy Głównej Policji oceniali prawidłowość wykonywanych manewrów, odpowiednie zachowanie się w ruchu drogowym. Po tej konkurencji awansowaliśmy na 4 miejsce. Ostatni etap – pokonywanie na rowerze toru przeszkód miał rozstrzygnąć o ostatecznej klasyfikacji. Nasi zawodnicy spisali się rewelacyjnie, pokonując bardzo trudny tor prawie bezbłędnie. To pozwoliło im wskoczyć na II miejsce!

Turniej BRD powoli staje się specjalnością strońskiej szkoły. I chociaż od wielu lat szkoła z sukcesami bierze udział w tych zawodach i zawsze należała do ścisłej czołówki powiatu i województwa to ostatnie lata są szczególnie dobre. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż po raz szósty zawodnicy wywodzący się ze strońskiej szkoły reprezentują województwo małopolskie na Mistrzostwach Polski!

2016

Dyrektor szkoły, mgr Jan Gębala z dumą prezentuje liczne trofea. A tych uzbierała się naprawdę pokaźna ilość. Najcenniejszymi są z pewnością medale i puchary za finały Mistrzostw Polski (dwa brązowe, jeden srebrny i jeden brązowy). Najcenniejszym jednak jest puchar za 5 miejsce w finale Mistrzostw Europy.

Jako najlepsza drużyna w kraju w roku 2012 reprezentowaliśmy Polskę na finale europejskim. Jeszcze nigdy Polska drużyna nie zajęła tak wysokiego miejsca w tym turnieju! – tłumaczy dyrektor szkoły mgr Jan Gębala, który jeszcze kilka lat temu sam przygotowywał zawodników do tych zawodów. Obecnie z boku obserwuje ich poczynania i jest chyba ich największym kibicem.

Organizatorzy szacują, że w sumie na każdym etapie turnieju (gminny, powiatowy, wojewódzki, finał krajowy) startuje ok. sto tysięcy uczniów. To ponad dwa tysiące.

O randze tego turnieju świadczy choćby lista organizatorów: Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.

Drużyna Szkoły Podstawowej w Stroniu wystąpiła w składzie Martyna Nowak, Natalia Nowak, Jakub Klimeczko, Adrian Odrowąż oraz rezerwowy Kacper Lempart i Adrianna Łazorko. Opiekunem jest Tomasz Gębala.

I tak zakończyła się nasza przygoda z BRD w roku szkolnym 2015/2016. Był to wspaniały rok. Kosztował nas mnóstwo pracy ale dał także dużo satysfakcji. I aż się łezka w oku kręci, że we wrześniu zaczniemy nowe przygotowania do kolejnego sezonu BRD ale już niestety bez Kacpra Lemparta. Kacper – Wielkie dzięki i powodzenia w gimnazjum!

Ostateczne wyniki XXXIX Turnieju BRD:
Szkoły podstawowe:
1. SP Włoszczowa (woj. świętokrzyskie)
2. SP Stronie (woj. małopolskie)
3. SP Koluszki (woj. łódzkie)