2010

drukuj

2010Turniej BRD powoli staje się specjalnością strońskiej szkoły. I chociaż od wielu lat szkoła z sukcesami bierze udział w tych zawodach i zawsze należała do ścisłej czołówki powiatu i województwa to ostatnie lata są szczególnie dobre. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż po raz drugi z rzędu zawodnicy strońskiej szkoły awansowali do Mistrzostw Polski! Aby móc dostąpić tego zaszczytu wcześniej uczniowie tej szkoły musieli pomyślnie przebrnąć przez kilka etapów eliminacji (zawody międzygminne, powiatowe, wojewódzkie). W zawodach centralnych występują tylko mistrzowie województwa (16 drużyn reprezentujących poszczególne województwa). W tym doborowym gronie znalazła się również strońska szkoła jako mistrz województwa małopolskiego.

Tegoroczny finał XXXIII Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym odbył się w dniach 10-12 czerwca w Poznaniu. Jego organizatorami byli: Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Polski Związek Motorowy.

Strońska szkoła wystąpiła w następującym składzie: Filip Pająk, Damian Radomski, Dominik Krystian i Mariusz Franik (rezerwowy). Chłopcy spisali się bardzo dobrze zajmując w ostatecznej klasyfikacji VII miejsce, ze stratą zaledwie 3 punktów do miejsca trzeciego i powtórzenia ubiegłorocznego rezultatu. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej Filip Pająk zajął VI miejsce.2010

Zawody składały się z 4 etapów. Pierwszy – test wiedzy z przepisów ruchu drogowego, drugi etap to jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, trzeci – jazda po torze przeszkód, czwarty – praktyczne udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Nad przebiegiem konkurencji czuwali policjanci z komendy wojewódzkiej, strażnicy miejscy oraz ratownicy medyczni.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym ma już długą historię. Pierwsze zawody zostały rozegrane ponad 30 lat temu. Strońska szkoła zawsze święciła w nim duże sukcesy. Od 15 lat uczniowie tej szkoły regularnie są finalistami zawodów powiatowych. Kilkukrotnie byli mistrzami powiatu i reprezentowali powiat wadowicki na Mistrzostwach Województwa (kiedyś bielskiego, obecnie małopolskiego). W zeszłym roku osiągnęli największy dotychczasowy sukces – III miejsce drużynowo w Polsce i II w klasyfikacji indywidualnej.

W obecnym roku szkolnym drużyna była tworzona od nowa. Zawodnicy poprzedniej drużyny, która zajęła w zeszłym roku III miejsce w Polsce, są już uczniami gimnazjum.

„Po raz drugi z rzędu jesteśmy w gronie najlepszych 16 drużyn w kraju. To bardzo cieszy. Tym bardziej, że wynik ten osiągnęli uczniowie IV klasy! Byliśmy jedyną ekipą na mistrzostwach w pełni złożoną z czwartoklasistów. To bardzo dobry prognostyk na kolejne lata. Jeszcze niedawno udział tak maleńkiej szkółki jak nasza w Mistrzostwach Polski pozostawał w sferze marzeń. Teraz te marzenia się spełniają.” – cieszył się dyrektor szkoły Jan Gębala.

„Tak niewiele zabrakło do podium. Zdecydowały małe błędy, które przy tak wyrównanym poziomie są bardzo kosztowne. Jednak już sama obecność na tych zawodach to nasz duży sukces. Chciałbym podziękować chłopcom za ogrom pracy, który włożyli w przygotowanie się do tego turnieju. Za tym wynikiem kryją się setki godzin poświęconych na pisanie testów, udzielanie pierwszej pomocy, doskonalenie jazdy na rowerze.” – powiedział opiekun T. Gębala