2012

drukuj

2012Nie lada sukcesem może poszczycić się drużyna „beerdowców” ze Szkoły Podstawowej w Stroniu. To, że szkoła ta jest prawdziwą kuźnią rowerowych talentów, wiadomo od dawna. Zawodnicy strońskiej podstawówki ostatnimi czasy przebojem wdarli się do czołówki drużyn w naszym kraju, z powodzeniem rywalizując w finale krajowym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o największym sukcesie drużyny ze Stronia – zdobyciu I miejsca w finale Mistrzostw Polski. Otóż okazuje się, iż ten wyczyn został już przyćmiony kolejnym. A mianowicie zdobyciem V miejsca w finale Mistrzostw Europy. Jeszcze nigdy Polska drużyna nie zajęła tak wysokiego miejsca w tym turnieju!

Europejski Konkurs Edukacji Drogowej jest imprezą cykliczną rozgrywaną od 26 lat. Organizatorem zawodów jest Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). W Konkursie uczestniczą reprezentacje 20-25 krajów europejskich (mistrzowie swoich krajów). Każda ekipa składa się z czterech zawodników w wieku 10-12 lat (2-dziewczynki i 2 chłopców) oraz dwojga dorosłych opiekunów. Konkurs składa się z zadań praktycznych (rowerowe tory przeszkód – 4 konkurencje) oraz części teoretycznej (znajomość przepisów ruchu drogowego – również 4 konkurencje) . Impreza ta ma za zadanie uświadomienie dzieciom pochodzącym z różnorodnych kultur, że nabycie umiejętności i pewności w poruszaniu się po drogach zapewni im bezpieczeństwo w codziennym poruszaniu się w dżungli ruchu ulicznego. Ta impreza ma nauczyć dzieci nie tylko bezpieczeństwa na drodze, ale również umiejętności współżycia w towarzystwie, w grupie rówieśników i daje okazję podróży zagranicznej czasami po raz pierwszy, aby odkryć bogactwo kulturowe Europy.2012

XXVII Europejski Konkurs Edukacji Drogowej odbył się w dniach 21-24 września 2012 r. w Bochni. Po raz pierwszy w blisko trzydziestoletniej historii tego konkursu Polska dostąpiła zaszczytu zorganizowania tegorocznej edycji. Drużyna ze Stronia, jako aktualni Mistrzowie Polski reprezentowała nasz kraj w tej imprezie. W związku z tym, iż formuła zawodów europejskich różni się od naszej krajowej, zawodnicy, którzy zdobyli Mistrzostwo Polski w czerwcu br., nie mogli w nich wystartować (Damian Radomski, Filip Pająk i Dominik Krystian są już uczniami gimnazjum). Jednak godnie zostali oni zastąpieni przez swoich młodszych kolegów (Joanna Gnojek, Aniela Zawiła, Piotr Haranek i Kacper Bartkowski).

Finał europejski jest okazją nie tylko do skonfrontowania umiejętności na tle swoich rówieśników z innych państw. To także okazja do zabawy, integracji, wymiany doświadczeń, czy to w gronie dzieci czy też pomiędzy trenerami i organizatorami. Odpowiedniego klimatu nadawało miejsce – Bochnia. Zawody zostały rozegrane w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni. Wszystkie ekipy zostały zakwaterowane w przepięknym ośrodku Centrum Aktywnego Wypoczynku „Borek”. Podsumowanie imprezy wraz z uroczystą kolacją oraz wieloma atrakcjami dla uczestników odbyło się …200 metrów pod ziemią w kopalni soli w Bochni. Ostatnim akcentem zawodów było zwiedzanie Krakowa wraz z zejściem do podziemi rynku głównego.

Ogromnej satysfakcji z osiągniętego wyniku nie kryje opiekun drużyny – Tomasz Gębala. Sam fakt, iż uczniowie z maleńkiej szkółki w gminie Stryszów dostąpili zaszczytu reprezentowania blisko 40 milionowego kraju na zawodach rangi europejskiej to niesamowity sukces. To już trzecia ekipa przygotowywana przez tego młodego pasjonata BRD ze Stronia, która osiąga wysoki sukces. Przypomnijmy, rok 2009 – ekipa w składzie Tomasz Gnojek, Mateusz Kocańda i Jarosław Chmielarz – III miejsce w Mistrzostwach Polski w Kołobrzegu. Druga drużyna (Damian Radomski, Filip Pająk, Dominik Krystian) w finałach Mistrzostw Polski zajmowali odpowiednio: 2010 (Poznań) – VII miejsce; 2011 (Iława) – IX miejsce, 2012 (Ustroń) – I miejsce. I trzecia drużyna (Joanna Gnojek, Aniela Zawiła, Piotr Haranek i Kacper Bartkowski) zaczyna swoją przygodę z BRD od V miejsca w finale europejskim.

Dyrektor szkoły Jan Gębala z dumą prezentuje liczne trofea strońskich „beerdowców”, zdobywane przez nich na przestrzeni ostatnich 20 lat. Od trofeów za mistrzostwa powiatu i mistrzostwa województwa do tych z finałów mistrzostw Polski. Teraz bogata kolekcja wzbogaciła się o kolejne – z Mistrzostw Europy.

Ambitny dyrektor, sam niegdyś opiekun drużyn w turnieju BRD, już planuje kolejne przedsięwzięcie. W styczniu 2013 roku chciałby zorganizować w strońskiej szkole jedną z eliminacji Ligi Mistrzów BRD. To impreza skupiająca najlepsze drużyny z całego kraju. W tym roku szkolnym planowanych jest pięć takich eliminacji. Dyrektor wierzy, iż dzięki sukcesom osiąganym przez jego uczniów uda się stworzyć przychylny klimat oraz pozyskać sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć tę cenną inicjatywę.

Klasyfikacja końcowa:
1. Czechy
2. Rosja
3. Łotwa
4. Szwajcaria
5. Polska 

Poprzednia edycja (2011 r.) odbyła się we Francji w Paryżu. Kolejne zawody za rok odbędą się w Czarnogórze.