2015

drukuj

2015

Już po raz trzeci najlepsze drużyny z kraju rywalizujące z w zawodach BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego) zawitały do Stronia. To tutaj w dniach 26-27 lutego została rozegrana ostatnia eliminacja w ramach VIII edycji Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów. Trzy poprzednie eliminacje odbyły się wcześniej w Kędzierzynie-Koźlu (woj opolskie), Czarnej i Hucie Krzeszowskiej (woj. podkarpackie).

Liga Mistrzów BRD to cykl zawodów podczas których zawodnicy rywalizują w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych w następujących konkurencjach: jazda po torze przeszkód, pomoc przedmedyczna oraz rozwiązują test z zasad ruchu drogowego. Liga Mistrzów jest tutaj adekwatnym określeniem tego robionego z coraz większym rozmachem przedsięwzięcia. „Liga” bo jest to cykl spotkań (w każdym roku 4 – 5 eliminacji, rozgrywanych w różnych województwach). „Mistrzów” bo skupia najlepsze drużyny w kraju, mistrzów swoich województw.

Zawody w Stroniu zgromadziły na starcie krajową elitę BRD. Stawkę otwierała Czarna (aktualni mistrzowie kraju w szkołach gimnazjalnych i wicemistrzowie w kategorii szkół podstawowych). Nie mogło zabraknąć wielokrotnych medalistów Mistrzostw Polski z Koluszek, Włoszczowy, Kędzierzyna Koźla, Jedlińska i Huty Krzeszowskiej.

Honoru województwa małopolskiego broniło gimnazjum z Zakrzowa oraz Szkoła Podstawowa ze Stronia. Obie szkoły to aktualni brązowi medaliści ostatnich Mistrzostw Polski w swoich kategoriach.

Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa. W skład komitetu weszło wiele znamienitych osobistości, które zaszczyciły zawody swoją obecnością: Pan Aleksander Palczewski (Małopolski Kurator Oświaty) – w jego zastępstwie w Stroniu pojawił się Pan Krzysztof Kania (Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Wadowicach), Pan Bartosz Kaliński (starostwa wadowicki), mł. insp. Piotr Dziekanowski (Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach), bryg. Paweł Kwarciak (Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach), Marek Rutkowski – Prezes Zarządu Okręgowego PZM w Krakowie, Józef Budka – kierownik Zarządu Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wadowicach, Maria Studnicka (Skarbnik Gminy Stryszów), Andrzej Kramarczyk (Wice prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego), Marek Dworak (Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie), Paweł Żmija (Przewodniczący Rady Gminy w Stryszowie), Jerzy Wyrwiak (firma Euroblask Andrychów), Stanisław Pindel (sołtys wsi Stronie). Organizatorami była Szkoła Podstawowa w Stroniu, Wójt Gminy Stryszów oraz Starosta Powiatu Wadowickiego.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Oprawę techniczną zapewnili prawdziwi profesjonaliści. Test wiedzy oraz rowerowy tor przeszkód sędziowali policjanci z Komendy Powiatowej w Wadowicach (asp. szt. Paweł Migdałek oraz asp. Piotr Mikołajek oraz pan Jerzy Wyrwiak, były policjant), konkurencję pierwszej pomocy mł. asp. Kamil Guguła oraz asp. Łukasz Karkoszka z Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.2015

Zawody zakończyły się nie tylko sukcesem organizacyjnym (co podkreślali uczestnicy oraz zaproszeni goście) ale także sportowym. „Nasze” drużyny odgrywały w nich główne role. W klasyfikacji ogólnej Ligi Mistrzów BRD '2015 zarówno Szkoła Podstawowa w Stroniu jak i Gimnazjum w Zakrzowie zajęły II miejsce.

Skład drużyny szkoły podstawowej: Anna Radwan, Zuzanna Łazorko, Adrian Odrowąż, Jakub Klimeczko, zawodnicy rezerwowi: Adrianna Łazorko, Natalia Nowak, Kacper Lempart – opiekun Tomasz Gębala).

Skład drużyny gimnazjum: Piotr Haranek, Dominik Krystian, Damian Radomski, Filip Pająk, opiekun Bogdan Radwan.

Rozmach przeprowadzonych zawodów, poziom a także stworzona atmosfera zrobiły ogromne wrażenie na jego uczestnikach. W tym miejscu należy wymienić i nisko chylić czoło przed, głównymi architektami i gorącymi orędownikami organizacji tych zawodów. Niskie ukłony w kierunku gorącego sympatyka BRD – wójta Gminy Stryszów Pana Jana Wacławskiego. Na jego pomoc zawsze możemy liczyć. Jego wsparcie było decydujące przy podejmowaniu decyzji o organizacji zawodów. Wielkie brawa dla Jana i Tomasza Gębali oraz Bogdana Radwana to dzięki nim gmina Stryszów jest jednym z ważniejszych miejsc na mapie BRD naszego kraju.