2013

drukuj

2013Krajowa elita w Stroniu!

Aż siedemnaście drużyn z dziesięciu województw stanęło na stracie w ramach III eliminacji VI edycji Ligi Mistrzów BRD rozgrywanych w strońskiej podstawówce. Po zmaganiach we Włoszczowie (24-25 stycznia) i Kędzierzynie Koźlu (30-31 stycznia), to właśnie Szkole Podstawowej w Stroniu przypadł zaszczyt zorganizowania kolejnej eliminacji. Na stracie pojawiły się najlepsze drużyny w naszym kraju, wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski rowerowego turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Liga Mistrzów BRD to cykl zawodów podczas których zawodnicy rywalizują w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych w następujących konkurencjach: jazda po torze przeszkód, pomoc przedmedyczna oraz rozwiązują test z zasad ruchu drogowego. Liga Mistrzów jest tutaj adekwatnym określeniem tego robionego z coraz większym rozmachem przedsięwzięcia. „Liga” bo jest to cykl spotkań (w każdym roku 4 – 5 eliminacji, rozgrywanych w różnych województwach). „Mistrzów” bo skupia najlepsze drużyny w kraju, mistrzów swoich województw.

Zawody ligowe są okazją nie tylko do skonfrontowania umiejętności na tle swoich rówieśników z innych województw, z którymi rywalizujemy podczas zawodów krajowych. To także okazja do zabawy, integracji, wymiany doświadczeń, czy to w gronie dzieci czy też pomiędzy trenerami i organizatorami. Odpowiedniego klimatu nadawało miejsce – gmina Stryszów. Malownicze tereny naszej „małej ojczyzny” zrobiły ogromne wrażenie na zaproszonych gościach. Pomimo napiętego harmonogramu, udało się pokazać uczestnikom turnieju najpiękniejsze miejsca naszej gminy i nie tylko. Niezapomniane wrażenie na gościach zrobiło wieczorne zwiedzanie kalwaryjskiego Klasztoru oraz lanckorońskiego rynku.

Co do samej rywalizacji stała ona na bardzo wysokim poziomie. Nic dziwnego – w tym konkursie startują sami najlepsi. Konkurencję rowerowego toru przeszkód oraz testy z przepisów ruchu drogowego przygotowali oraz przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, a rywalizację udzielania pierwszej pomocy ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej w Krakowie.2013

Zawody zakończyły się nie tylko sukcesem organizacyjnym ale także sportowym. Otóż przedstawiciele naszej gminy spisali się znakomicie. Szkoła Podstawowa w Stroniu jak przystało na aktualnych Mistrzów Polski BRD 2012 i V drużynę finału europejskiego, udowodniła swoją wysoką dyspozycję i zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych (Joanna Gnojek – najlepsza zawodniczka turnieju, Aniela Zawiła, Piotr Haranek, opiekun Tomasz Gębala). Z kolei zawodnicy zakrzowskiego gimnazjum po zaciętej walce nieznacznie musieli uznać wyższość uczniów z Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) i Czarnej (woj. podkarpackie) i stanęli na najniższym stopniu podium (Filip Pająk, Damian Radomski, Dominik Krystian, Mariusz Franik, opiekun Bogdan Radwan).

Rozmach przeprowadzonych zawodów, poziom a także stworzona atmosfera zrobiły ogromne wrażenie na jego uczestnikach. W tym miejscu należy wymienić i nisko chylić czoło przed trzema osobami, głównymi architektami i gorącymi orędownikami organizacji tych zawodów. Wielkie dzięki Pani Renacie Bukowskiej, prezesowi LGD Gościniec 4 Żywiołów, to właśnie dzięki przychylności Pani Renacie udało się zrealizować projekt „Bądź świadomy i bezpieczny”. Niskie ukłony w kierunku gorącego sympatyka BRD – wójta Gminy Stryszów Pana Jana Wacławskiego. Na jego pomoc zawsze możemy liczyć. Jego wsparcie było decydujące przy podejmowaniu decyzji o organizacji zawodów. Wielkie brawa dla dyrektora strońskiej podstawówki – Pana Jana Gębali. To on był pomysłodawcą zorganizowania w naszej gminie tych zawodów. Nie po raz pierwszy udowodnił, iż „chcieć to móc”. Tak trzymać!

2013Po trzech eliminacjach nasze szkoły znajdują się w ścisłej czołówce turnieju. Szkoła w Stroniu jest druga, Gimnazjum Zakrzów trzecie. Przed nami ostatnia tegoroczna eliminacja – Koluszki (województwo łódzkie), trzymamy kciuki i życzymy powodzenia naszym zawodnikom.

Wyniki – Szkoły Podstawowe

Drużyna/województwo Punkty
1. Stronie I (małopolskie) 148
2. Czarna (podkarpackie) 138
3. Koluszki (łódzkie) 131
4. Huta Krzeszowska (podkarpackie) 128
5. Stronie II (małopolskie) 119
6. Wietrzychowice (małopolskie) 113
7. Nowe Kramsko (lubuskie) 109
8. Włoszczowa (świętokrzyskie) 101
9. Kędzierzyn Koźle (opolskie) -32
10. Stryszów (małopolskie) -41

 

Wyniki – Szkoły Gimnazjalne

Drużyna/województwo Punkty
1. Włoszczowa (świętokrzyskie) 65
2. Czarna (podkarpackie) 60
3. Zakrzów (małopolskie) 60
4. Babimost (lubuskie) 52
5. Kędzierzyn Koźle (opolskie) 52
6. Koluszki (łódzkie) 51
7. Krasnystaw (lubelskie) 49