Zespół Szkolno-Przedszkolny > Aktualności > Stronie Mistrzem Polski BRD 2017!!!

Stronie Mistrzem Polski BRD 2017!!!

Aktualności, BRD, Sukcesy uczniów (rok szkolny 2016/2017)
drukuj

Stronie Mistrzem Polski BRD 2017!!!Ze złotymi medalami wrócili uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu oraz Gimnazjum w Zakrzowie z finału krajowego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym! To wielki, bezprecedensowy sukces!!!

Gospodarzami zawodów była Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie). To właśnie w tej malowniczej miejscowości w dniach 12-14 czerwca 2017 r. spotkały się najlepsze drużyny z każdego województwa. 17 ekip w kategorii szkół podstawowych i tyle samo w gimnazjalnych (gospodarz – województwo warmińsko-mazurskie miał prawo wystawić dwie reprezentacje). W tej doborowej stawce znaleźli się także nasi zawodnicy ze Stronia i Zakrzowa – Mistrzowie Małopolski.

Finał krajowy w Nidzicy był już 40 finałem krajowym. To zawody o ugruntowanej marce. Są ogromnym przedsięwzięciem. O wysokim prestiżu niech świadczy lista głównych organizatorów: Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa, Robert Werle – Przewodniczący Krajowej Rady BRD, Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Andrzej Witkowski – Prezes Polskiego Związku Motorowego oraz nadinsp. Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Turniej BRD składa z 5 konkurencji. Pierwszego dnia nasi reprezentanci zmagali się z dwoma: testem wiedzy z przepisów ruchu drogowego i testem skrzyżowań. Drugiego dnia odbyły się 3 kolejne konkurencje: jazda po rowerowym torze przeszkód, jazda kontrolowana po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. W każdej z nich nasi zawodnicy prezentowali się bardzo dobrze, nie ustępując najlepszym ekipom, do końca licząc się w walce o podium. Jednak decydujące rozstrzygnięcia zapadły na torze przeszkód. To nasza mocna strona. Finałowe przejazdy obserwowaliśmy z zapartym tchem! Każdy najmniejszy błąd był dosłownie na wagę złota! A tych błędów zarówno uczniowie strońskiej podstawówki i zakrzowskiego gimnazjum popełnili najmniej! Ręce składały się same do oklasków! Po ostatnich przejazdach mogliśmy unieść ręce w geście zwycięstwa! Tak mocno sobie kibicowaliśmy! Stronie ściskało kciuki za Zakrzowem. Zakrzów ściskał kciuki za Stroniem!

Sukces to bez precedensu. Od 18 lat rozgrywany jest finał krajowy BRD dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych (od 1999 – utworzenie gimnazjów). W tym czasie tylko raz zdarzyło się, żeby Mistrzostwo Polski w oby kategoriach zdobyli uczniowie z jednego województwa. Teraz zdarzyło się to po raz drugi! Mało tego Stronie i Zakrzów to nie tylko szkoły z jednego województwa! To także ten sam powiat, gmina a nawet parafia! Znamy się bardzo dobrze, często wspólnie na sali w Stroniu trenujemy!

Stronie Mistrzem Polski BRD 2017!!!

Organizatorzy przygotowali szereg ciekawych przedsięwzięć dla  uczestników i kibiców.  Pierwszego dnia odbyła się Parada Uczestników XL Finału BRD na nidzicki Zamek, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie a także, co wzbudziło największe zainteresowanie – pokaz walk rycerskich. We wtorek  wszyscy zainteresowani będą mogli spotkać się z gośćmi specjalnymi – przedstawicielami sportów motoryzacyjnych: Marcinem Łukaszewskim, Magdą Duchanik, Jackiem Czachorem i Marcinem Szanter. Z kolei w środę odwiedziliśmy Olsztyn: zamek, rynek i planetarium. Niezapomniane wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie pól Grunwaldu.

Czas na przedstawienie autorów sukcesu.

Szkoła Podstawowa w Stroniu: Martyna Nowak, Natalia Nowak, Jakub Klimeczko, Adrian Odrowąż. Opiekun: Tomasz Gębala

Gimnazjum w Zakrzowie: Anna Radwan, Aniela Zawiła, Piotr Haranek. Opiekun: Bogdan Radwan.

 

Dodajmy, iż uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu dostąpią zaszczytu reprezentowania naszego kraju w finale europejskim, który odbędzie się we wrześniu w Albanii!

Osiągane to efekt świetnej współpracy wielu osób. Tutaj szczególne ukłony w kierunku podkomisarza Pawła Migdałka i sierżanta sztabowego Arkadiusza Pytla z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, za serce i zaangażowanie oraz za sprawowanie opieki nad drużyną z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Serdeczne podziękowania także w kierunku dyrektora szkoły, mgr Jana Gębali za stworzenie odpowiedniego klimatu do pracy oraz nieocenioną pomoc w przygotowaniach. Wielkie dzięki również panu wójtowi Janowi Wacławskiemu, który jest naszym wiernym kibicem, za wsparcie i pomoc przy organizacji wyjazdu.

 

 

Wszelkie informacje o turnieju organizowanym przez FIA (Międzynarodową Federację Samochodową) można znaleźć na stronie:

Informacje o turnieju krajowym: