2014

drukuj

2014Krajowa elita w Stroniu!

Jedni w czasie ferii jeżdżą na nartach, inni na rowerze, ci drudzy mieli swoje święto w Stroniu. W dniach 10-11 lutego 2014 r. Szkoła Podstawowa w Stroniu stała się stolicą BRD. To tutaj właśnie została rozegrana II eliminacja w ramach VII edycji Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Liga Mistrzów BRD to cykl zawodów rozgrywanych w okresie ferii. Skupia najlepsze drużyny w kraju (zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach – dla szkół podstawowych i dla gimnazjów). W każdym roku odbywa się kilka eliminacji, każda w innym województwie. W tym roku oprócz eliminacji w Stroniu, odbyły się jeszcze dwie (Mazańcowice – woj. śląskie oraz Włoszczowa – woj. świętokrzyskie). Na starcie w Stroniu zameldowało się aż 18 drużyn z kraju na czele z aktualnymi mistrzami kraju – Koluszkami (woj. łódzkie) – w kategorii szkół podstawowych i Czarną (woj. podkarpackie) – w kategorii gimnazjów. Honoru województwa małopolskiego w kategorii szkół gimnazjalnych broniło gimnazjum z Zakrzowa (brązowi medaliści Mistrzostw Polski z roku 2011), z kolei w kategorii szkół podstawowych na starcie stanęły aż 4 małopolskie podstawówki: gospodarze – SP Stronie (Mistrzowie Polski z roku 2012, 5 drużyna Mistrzostw Europy), SP Przeciszów (woj. oświęcimskie) – 5-krotni Mistrzowie Polski BRD, SP Wietrzychowice (powiat tarnowski) – brązowi medaliści Mistrzostw Polski z roku 2013 oraz SP Stryszów.2014

Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa. W skład komitetu weszło wiele znamienitych osobistości: Pan Aleksander Palczewski (Małopolski Kurator Oświaty) – w jego zastępstwie w Stroniu pojawił się v-ce kurator Pan Grzegorz Baran, Pan Jacek Jończyk (starostwa wadowicki), insp. Waldemar Krężel (Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach), mł. bryg. Paweł Kwarciak (Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach), którego w Stroniu reprezentował st. kpt. mgr inż. Mirosław Matusik, Antoni Sadzikowski (Przewodniczący Rady Gminy w Stryszowie), Maria Studnicka (Skarbnik Gminy Stryszów), Andrzej Kramarczyk (Wice prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego), Marek Dworak (Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie), Jerzy Wyrwiak (firma Euroblask Andrychów), Stanisław Pindel (sołtys wsi Stronie). Organizatorami była Szkoła Podstawowa w Stroniu, Wójt Gminy Stryszów oraz Starosta Powiatu Wadowickiego.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Oprawę techniczną zapewnili prawdziwi profesjonaliści. Test wiedzy oraz rowerowy tor przeszkód sędziowali policjanci z Komendy Powiatowej w Wadowicach (asp. szt. Paweł Migdałek oraz asp. Katarzyna Herma oraz pan Jerzy Wyrwiak, były policjant), konkurencję pierwszej pomocy mł. asp. Kamil Guguła oraz asp. Łukasz Karkoszka z Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Zawody zakończyły się nie tylko sukcesem organizacyjnym (co podkreślali uczestnicy oraz zaproszeni goście) ale także sportowym. „Nasze” drużyny odgrywały w nich główne role. Gimnazjum w Zakrzowie stanęło na najniższym stopniu podium (Mariusz Franik, Dominik Krystian, Damian Radomski, Filip Pająk, opiekun Bogdan Radwan). Z kolei Szkoła Podstawowa ze Stronia zajęła najwyższe miejsce na podium (Aniela Zawiła, Joanna Gnojek, Patryk Pióro, Piotra Haranek, Marcin Wadowski, opiekun Tomasz Gębala).

Zawody ligowe są okazją nie tylko do skonfrontowania umiejętności na tle swoich rówieśników z innych województw, z którymi rywalizujemy podczas zawodów krajowych. To także okazja do zabawy, integracji, wymiany doświadczeń, czy to w gronie dzieci czy też pomiędzy trenerami i organizatorami. Odpowiedniego klimatu nadawało miejsce – gmina Stryszów. Malownicze tereny naszej „małej ojczyzny” zrobiły ogromne wrażenie na zaproszonych gościach. Pomimo napiętego harmonogramu, udało się pokazać uczestnikom turnieju najpiękniejsze miejsca naszej gminy i nie tylko. Niezapomniane wrażenie na gościach zrobiło wieczorne zwiedzanie kalwaryjskiego Klasztoru oraz Ośrodka Caritas w Zakrzowie.

Rozmach przeprowadzonych zawodów, poziom a także stworzona atmosfera zrobiły ogromne wrażenie na jego uczestnikach. W tym miejscu należy wymienić i nisko chylić czoło przed, głównymi architektami i gorącymi orędownikami organizacji tych zawodów. Niskie ukłony w kierunku gorącego sympatyka BRD – wójta Gminy Stryszów Pana Jana Wacławskiego. Na jego pomoc zawsze możemy liczyć. Jego wsparcie było decydujące przy podejmowaniu decyzji o organizacji zawodów. Wielkie brawa dla Jana i Tomasza Gębali, to dzięki nim Stronie jest jednym z ważniejszych miejsc na mapie BRD naszego kraju.

Wyniki – Szkoły Podstawowe

Miejsce Drużyna/województwo Punkty
1 Stronie (małopolskie) 219
2 Koluszki (łódzkie) 155
3 Włoszczowa (świętokrzyskie) 141
4 Wietrzychowice (małopolskie) 138
5 Czarna (podkarpackie) 134
6 Stare Zawady (mazowieckie) 123
7 Huta Krzeszowska (podkarpackie) 79
8 Kędzierzyn Koźle (opolskie) 47
9 Przeciszów (małopolskie) -103
10 Stryszów (małopolskie) -212

 

Wyniki – Szkoły Gimnazjalne

Miejsce Drużyna/województwo Punkty
1 Czarna (podkarpackie) 78
2 Koluszki (łódzkie) 76
3 Zakrzów (małopolskie) 75
4 Jedlińsk (mazowieckie) 71
5 Huta Krzeszowska (podkarpackie) 75
6 Kędzierzyn Koźle (opolskie) 67
7 Mazańcowice (śląskie) 55
8 Włoszczowa (świętokrzyskie) 53